Pogryzienie przez psa – czy można uzyskać odszkodowanie?
Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność, ale też ogromny obowiązek. Ważne, byśmy rozsądnie podchodzili do opieki nad psem i jego wychowywania tak, by nie tylko był naszym najlepszym przyjacielem, ale również nauczył się sprawnego i bezkonfliktowego funkcjonowania w społeczeństwie. Im szybciej rozpoczniemy takie szkolenie, tym lepiej. Niestety, bywa i tak, że pies nasz lub naszych sąsiadów pod wpływem emocji zrobi coś, czego nie powinien i ugryzie lub pogryzie osobę trzecią. Co robić w takiej sytuacji? Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu i jakie prawa ma poszkodowany? Sprawdzamy.
POGRYZIENIE PRZEZ PSA – CO DALEJ?
Posiadanie psa wiąże się z koniecznością opieki nad nim, karmienia, dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Właściciel ma obowiązek zajmowania się zwierzakiem i ponosi odpowiedzialność za jego zachowanie – także to, które stanowi zagrożenie dla innych. Tak też dzieje się w przypadku ewentualnego pogryzienia przez psa, którego konsekwencje reguluje polskiego prawo. Art. 431 kc. mówi, że „kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy zabłąkało się lub uciekło (…)”. Zapis ten mówi jasno: pies to nie tylko przyjaciel rodziny, to również wyzwanie wychowawcze i ogromna odpowiedzialność.
W takiej sytuacji ofiara ma prawo żądać całkowitego lub częściowego naprawienia zniszczeń. Mowa oczywiście o wypłacie odszkodowania lub innym zadość uczynieniu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nieszczęścia wyrządzone przez czworonoga są na tyle dotkliwe, że np. spowodowały kalectwo, właścicielowi grozi nawet kara pozbawienia wolności. Pogryzienie przez psa? Odszkodowanie to nie wszystko, co może nas czekać.
ZADOŚĆUCZYNIENIE I ODSZKODOWANIE
ZA POGRYZIENIE PRZEZ PSA
Odszkodowanie za pogryzienie przez psa jest czymś innym niż zadośćuczynienie. To dwa oddzielne roszczenia, które – w zależności od wyrządzonych szkód – przysługują osobie będącej ofiarą ataku. Zadośćuczynienie należy się nam za wszelkie uszczerbki niematerialne, a więc straty emocjonalne, ból, krzywdę, która nas dotknęła. Mowa tutaj zarówno o stratach psychicznych, jak i ranach fizycznych, które niejednokrotnie skutkują np. bliznami czy stałym uszczerbkiem na zdrowiu.
W przypadku pogryzienia przez psa prawo przewiduje także instytucję odszkodowania. To pieniądze, które należą się ofierze za wszelkie problemy natury materialnej, a więc poszarpane, zniszczone ubrania, zepsuty zegarek i inne straty w rzeczach. Ale to nie wszystko. Pogryzienie przez psa to odszkodowanie również na pokrycie kosztów operacji plastycznych, dotychczasowych środków wydanych na leczenie, dojazdy do placówek medycznych, na niezbędną opiekę. Trzeba też pamiętać, że dotkliwe rany i uszczerbek na zdrowiu może rzucić cień na całe życie. I tutaj także można ubiegać się o pieniądze na ewentualne przyszłe leki czy konieczną opiekę. Tak, by zapewnić sobie maksymalny komfort w obliczu tragedii, która nas spotkał
Potrącenie psa - kto odpowiada za uszkodzony samochód?
Z reguły odpowiedzialność za zdarzenie z udziałem zwierzęcia domowego ponosi jego właściciel. Od tej zasady prawo przewiduje jednak pewne wyjątki. Właściciel nie może odpowiadać za poczynania swojego zwierzęcia w momencie, gdy do uwolnienia psa czy wypuszczenia go z posesji przyczyniły się osoby trzecie lub wtedy, gdy zwierzę zostało zwabione na drogę.
Nieumyślne potrącenie psa – co ci grozi?
Nawet najbardziej ostrożnym kierowcom może przytrafić się kolizja ze zwierzęciem. Uszkodzenie samochodu w momencie, gdy doszło do potrącenia psa, to jedna z najmniej dotkliwych konsekwencji. Niezależnie od tego, w jakim stanie jest zwierzę, na kierowcy spoczywają pewne obowiązki. Najważniejszym z nich jest udzielenie zwierzęciu pomocy, dokładnie tak samo, jak miałoby to miejsce w sytuacji, gdy ranny jest człowiek.
W chwili, gdy potrącenie psa staje się faktem, niekiedy ciężko zachować zimną krew. Niektórzy nie myśląc racjonalnie, oddalają się z miejsca zdarzenia, a inni po prostu uciekają, chcąc uniknąć ewentualnych konsekwencji.
W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że za nieumyślne potrącenie psa nie jest przewidziana żadna kara. Co innego w przypadku nieudzielenia zwierzęciu pomocy – ucieczka z miejsca zdarzenie i nieudzielenie zwierzęciu pomocy to wykroczenie, za które grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet kara pozbawienia wolności.
Jak się zabezpieczyć przed koniecznością wypłaty wysokiego odszkodowania?
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, które zapewniają wsparcie finansowe, gdy grozi Ci konieczność wypłaty odszkodowania za pogryzienie przez psa. Często są one opcją dodatkową do innego ubezpieczenia. Możesz je dokupić na przykład do ubezpieczenia mieszkania lub do ubezpieczenia domu z OC. Gdy będziesz mieć wykupioną tego rodzaju polisę i Twój pies wyrządzi szkody, ubezpieczenie zabezpieczy środki na wypłatę odszkodowania. Możesz dostać nawet 100 tysięcy złotych na pokrycie tego rodzaju strat. Ubezpieczenie działa na terenie całego kraju
PODSUMOWANIE
Odpowiedzialność za psa ponosi jego właściciel, dlatego zobowiązany jest on do naprawienia szkód wyrządzonych przez zwierzę.
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez psa gospodarczego wypłacane jest z obowiązkowego OC rolnika.
Niedopilnowanie pupila karane jest grzywną do 500 zł.
Kierowca, który potrącił psa, powinien w miarę możliwości udzielić mu pomocy.
Autocasco pozwala szybko i bez problemów otrzymać odszkodowania za uszkodzenia spowodowane przez psa (jeśli taką ochronę zapewnia dany ubezpieczyciel).